

Vecer jsme nejdriv s udivem a pak se zajmem sledovali od vinka svetylka ve stene. Dohadovali jsme se, jestli tam nekdo zkousi prebyvakovat, nebo proste jen nestihl dolezt cestu jeste za svetla. Svetel tam postupne pribylo a vsechny se pomalu presunovali vzhuru kazde svou cestou ke slaneni. Asi slo opravdu o nejaky nacvik.Vlajka se nam vecer jeste hodila. Rodila australska slecna nam podle ni ukazala, kde na obloze zari Jizni kriz. Takze jsem zas o par hvezd chytrejsi:)
30. prosince
Rano me ze stanu vyhnalo vedro. Slunce nam prazilo primo do stanu. Pripadal jsem si jak prave se pecici rohlik. Uz v tu chvili bylo jasne, ze do steny se moc nepohrneme. Tam by se dneska daly maximalne tak navesit kurata a poradny stejky;) Vecer by byla basta!
Do poledne se teplota zvedla natolik, ze se nedalo vydrzet ani ve stinu. Ani vanek nedokazal osvezit, byl spis jak horky fen. Zacali jsme zoufale potrebovat jakekoliv osvezeni. O nejakem vodnim toku nebo jezeru se nedalo vubec mluvit. Potoky a ricky jsou touhle rocni dobou totalne vyschle a voda se objevuje v korytech jen obcas a to jako spinava louze, ktera se vlastne ani nehybe. Mrtva voda. Minuly den jsme si vsimli, ze v dalce asi peti az deseti kilometru se rozprostira jakasi plocha, ktera vypadala jako jezero, ale po priblizeni na pul kilometru, ktere i tak bylo plne uskali, protoze zde kazdy kousek pudy nekomu patri a je radne oplocen ostnatym dratem, jsme zjistili, ze to voda neni. Bylo to jezero soli. Otocili jsme auto a na plny plyn jsme vyrazili do Nanuku. Pivo! To je nase jedina spasa.
V Natimuku jsme zapluli do klimatizovane (!) hospudky a porucili si 4 chlazena pivecka. Teda reknu vam, ze tak rychle “na srot” jsem jeste nikdy nebyl. Stacily mi tri ctyri loky a ja byl po tom vedru venku jak nasosana bambule. A co teprv po druhem pive…!
Jeste bych rad pohovoril o vyzdobe hospudky. Na stenach visely fotky mistnich horolezcu v mistnich lezeckych cestach. Jedna se mi obzvlast libila. Byl na ni tak petactyricetilety tipek vysoko ve stene bez jisteni, na nohou sandale, na hlave kapesnik s uzly v kazdem rohu a drzici se jen jednou rukou za uplne prtavy chyt. Druhou ruku totiz potreboval k drzeni pullitru piva, z ktereho mohutne usrkaval. A v maglajzpytliku mel dalsiho lahvace;) Tohle vse bylo zavrseno rucne psanym venovanim: “Nedelam nic, co me nebavi…” :))
Od mistnich jsme se dozvedeli, ze teplota venku je na peknych dvaactyriceti stupnich a zitra ma byt 43 stupnu!! Vsude je zakazano jenom skrtnout sirkou. Lide se tu boji ohnu, ktere tu jsou dost velkym nebezpecim a bohuzel i celkem castym jevem. Zrovna touto dobou radi jeden velky pozar pobliz Sydney u Modrych hor. Mistni nam tez poradili jedno paradni mistecko nedaleko odsud. Slo o malou pozarni nadrz, velmi vyhledavanou horolezci a osadniky. Malicka kaluz, ale jakou radost dokazal udelat! Dokonce i kus lana na strome ke skakani tu byl pripevnen! Oaza k pohledani…
Az opravdu pozde odpoledne jsme se preci jen odhodlali jit si zalezt do oblasti Organ Pipes. Lezli jsme az do soumraku a myslim, ze cesticky byly opet paradni. Zde jsme se take seznamili s parkem horolezcu, kteri slanovali pred nami. Teda tak poctive zalozene jisteni jsme jeste nikdy nevideli. Na tom jsme se s vsichni shodli. A hlavne jak dlouho jim to trvalo! Snad trictvrte hodiny jsme sedeli nahore a cekali, az slani. A starsiho Jardu uplne rozsekalo, kdyz se ho jeden z horolezcu po tehle dobe zeptal: "Ar ju hepy?" Jajda vypadal, ze ho asi pujde shodit ze steny. Nakonec si to rozmyslel a odpovedel jen: "Jees..." Chudak australan to myslel dobre; tahle veta vlastne znamenala spis: "Jsi v pohode? Nezdrzujem?" Doslovny preklad asi opravdu nebyl moc na miste. Jajda si nejdriv myslel, ze si z nej jeste dela legraci.
No, nakonec vse dopadlo dobre, slanili jsme az za tmy a veceri jsme museli delat za svitu baterky;)
31. prosince
Ranni probuzeni bylo velmi obdobne, jako to predesle. Dalsi "pekarna". Do steny se opet nedalo jit a tak jsme se rozhodli, ze naskakame do auta a vyrazime dal, za dalsim dobrodruzstvim a hlavne - najit misto k oslave Silvestrovske noci!
Pred cestou jsme se jeste zastavili v Natimuku na posledni koupacku v pozarni nadrzi. A pak uz pres Mt. Grampians - kde jsme si prohledli vodopady reky Mackenzie v narodnim parku. Kdyby nebylo takove vedro a vsude tolik much, urcite bysme si to uzili vic. Takhle to byla podivana spise z povinnosti. Dalsi "povinnosti" byla navsteva shelteru - neboli aboriginalskeho pribytku - vystaveneho v prohlubni obrovskeho kamene a vyzdobeneho kresbami. V techto mistech nam s Jardou uz vedro opravdu vlezlo na mozek a nechali se fotit uplne nahati na strome. Presne jak domorodi aboriginalci;)
A pak uz jsme si to namirili k jiznimu pobrezi Australie, kde se napojime na Great Ocean Road vedouci az do Melbourne. K veceru jsme dorazili do Portlandu - malomestu s pristavem a velkou tovarnou na vyrobu hliniku. Hlinikarna tomuhle mestecku dodavala svebytny raz. Tak trosku jsem si pripadal jak ve Verneove Ocelovem meste.
Prvni zastavka v tomhle meste byla v mistnim kempu na pobrezim utesu. Ten vsak byl beznadejne precpany mistnimi s jejich kempovacimi busy, kteri se tu chystali oslavit New Year's Eve. Stacili jsme se jen vysprchovat a hned jsme byli vykazani. Noc budeme muset stravit nekde jinde. Musim take podotknout, ze pocasi a hlavne teplota, se zde u pobrezi znacne zmenilo. Nebylo uz takove vedro a zacaly se take hemzit mraky.
Zajeli jsme priblizne do stredu mestecka k pobreznimu parciku, kde nedaleko vyhravala pout a pripravoval se ohnostroj. Lide se zacinali pomalu schazet, nosili si s sebou i male prirucni lednicky s pivem a u Bottle shopu se zacinaly tvorit fronty pitichtivych sveraznych australanu. My jsme v parciku na plotne uvarili veceri, otevreli vinko a pak se pomalu vydali do centra. Z mistnich pobreznich hospudek a baru a hotelu vetsinou znela ziva hudba, mistni se hemzili vsude po ulicich s alkoholem v ruce - coz v Australii neni moc casto k videni - tancovali, zpivali... proste se zdalo, ze si to fakt skvele uzivaj. A stejne jsme se s Jardou mezi ne nedokazali radne zamotat - byli fakt na druhou stranu zvlastni. Takovi "vidlaci". Jinak se to snad ani neda rict;)
Chvili jsme se Zasterkama bloudili mezi poutovymi atrakcemi, ktere byly opravdu o dost jinaci, nez znam z Cech. Do pulnoci chybely uz asi jen dve hodiny, kdyz jsme se ja s Jardou oddelili od "staresinu". A, bohuzel, jsme se sesli az po pulnoci. Bohuzel pro Nany a Jajdu, chteli odpocitavani stravit spolecne a nam to nejak nedocvaklo a proste jsme se nepotkali...
Ohnostroj jsme zazili na nocnim molu, opreni o tluste kuly, ktere omyval ocean. Bylo to takove "vesnicke plivatko", ale docela dlouhe a ja si ho rozhodne uzil. ...nekolik tisic kilometru od rodne zemicky v Portlandu...
Jako kdyby to bylo presne vypocitane, s koncem ohnostroje zacalo prset. Vsechno osazenstvo se najednou rozprchlo jak hejno slepic. Po desetiminutove prestavce jsme se s Jardou vypravili zpet k autu. Tam jsme se konecne sesli se Zasterkama. Mrzelo je, ze jsme Silvestra nestravili spolu. Hlavne Nany. Ta to bohuzel i oplakala... Pripadal jsem si pak trochu jak totalni egoistickej ignorant.
Docela brzy jsme si sli lehnout. Pocasi se za poslednich par hodin dost zmenilo. Teplota klesla o dobrych petadvacet stupnu, foukal studeny vitr a prselo. Vsichni ctyri jsme se museli "uvelebit" v aute. Nany s Jajdou spali na podlaze, Jardik na zadni sedacce a ja vepredu na sedackach ridice a spolujezdce. Zmuceni vedrem a naslednym destem a cestou a oslavou jsme usnuli velice rychle.
1. ledna 2006
Chrupali jsme docela dlouho. Venku prselo, takze se z auta nikomu moc nechtelo. Parkrat okolo auta projela mistni historicka rarita - Portlandska stara tramvaj. Okolo jedenacte nas hlad uz preci jen dohnal k nejake cinnosti. Zahrali jsme si Skatulata, Batulata hejbejte se! a bez vystoupeni z auta, jsme ho z "nocleharny" pretvorili v "jidelnu";) Uvarili jsme si snidani, najedli se a pak se rozhodli pro pokracovani v ceste po Great Ocean Road k Dvanacti apostolum.
Great Ocean Road patri v Australii mezi velmi zname a turisty vyhledavane misto, cela trasa muze mit neco okolo jednoho tisice kilometru. Neco jako ve Francii nebo ve Spanelsku pobrezni linie, plna horskych zatacek, kopcu, silnice lemuje plaze a utesy, misty skoro az na urovni oceany a jindy zas nekolik desitek metru na skalnatych utesech s paradnimi vyhledy. Je oblibena mezi surfari v obdobi mistnich letnich prazdnin - ceske zimy.
Pocasi bylo stale podivne. Obcas sprchlo, foukal studeny vitr, behem jednoho dne, jsme z trenyrek presli do fleecovych bund a dlouhych kalhot. Jajda se nestydel vzit si dokonce i kulicha. Takova zima se udelala! Patrna byla i zmena v prirode. Pastviny a louky po privalovych destich zmenily barvu z oranzove do zelena. Krajina doslova pred ocima pookrala.
Cestou jsme se nekolikrat zastavili na vyznamnych "lookoutech", kterych je cestou nepreberne mnozstvi a vzdy peclive vyznacenych a oznacenych. Na jednom z nich jsme se seznamili se zajimavym tvorem. Byla to takova vetsi mys, skoro to vypadalo jako krysa. Vubec se nas nebala a dokonce si od Jardy vzala kus chleba a spokojene ho pred nami prechrupovala a nechala se i vyfotit. Pozdeji jsme se dozvedeli, ze jeji jmeno je Bandicoot a je ve zdejsich pobreznich hvozdech celkem popularni.
K veceru jsme dorazili k Dvanacti apostolum. Udelali jsme si veceri na obrovskem parkovisti, ktere prozrazovalo, ze tato atrakce je skutecne popularni. Vlastne ho Aussici prijali za narodni park. Za zapadu slunce jsme se sli pokochat nadhernym vyhledem na ocean, barevnym oblacnym nebem a ostruvky, podle kterych je tato oblast pojmenovana a udelat par kycovitych fotecek;)
2. ledna
...dalsi cast i s foteckami prijdou v zapeti!...